HOME

Jak šla kniha do světa

Takhle vypadala promo-jízda Martinova hlavního titulu roku 2008, knihy fejetonů PLACHÝ MILIONÁŘ PŘICHÁZÍ. Akce jsou řazeny chronologicky.


22. 4. – PLACHÝ MILIONÁŘ ODCHÁZÍ: poslední text na webu

Čtěte zde.


24. 4. – čtení na FF UK (s Michalem Vieweghem)


26. 4. – AUTOGRAMIÁDA NA VELETRHU SVĚT KNIHY

Uprostřed všeobecného mumraje a za současného průběhu dalších třiceti autogramiád po celém areálu Světa knihy podepisoval Martin Reiner svou novou knihu Plachý milionář přichází. Autogramiáda to byla společná a společníka našemu Milionáři nedělal nikdo jiný než Michal Viewegh. Bezpochyby i díky tomuto moudrému tahu dopadl Reiner o fous lépe než legendární brankář Ivo Viktor, za jehož (cenným!) podpisem se na letošním knižním veletrhu nevydal ani jediný lovec… Sportovní hantýrkou řečeno, mohl se jeden z hrdinů bělehradského finále z roku 1976 kopat v bráně do zadku. Ale zpět k naší knize: na autogramiádu dorazil i kreslíř Miroslav Barták, což zavdalo příčinu k vzpomínání na vojenskou školu v Moravské Třebové, kde oba výše zmínění pánové (ne Ivo Viktor) kdysi studovali.


27. 4. – PLACHÝ MILIONÁŘ V ROZHLASE

V neděli byl Martin Reiner hostem pořadu Letem kulturním světem na ČRo 6. Záznam si můžete poslechnout zde.


29. 4. – ONLINE ROZHOVOR NA iDNES

Celý záznam čtěte zde.


29. 4. – čtení na FF UP v Olomouci (beseda z cyklu EX LIBRIS, katedra bohemistiky)


3. 5. – PLACHÝ MILIONÁŘ NA ČT 24

V sobotu vystoupil Martin Reiner v televizním magazínu Kultura v regionech. Záznam pořadu můžete zhlédnout zde. Pokud býváte netrpěliví, popostrčte přehrávací čudlík až na 16:10 min.!


5. 5. – RENDEZ-VOUS V ČESKÉM ROZHLASE BRNO

Martin Reiner byl hostem jmenovaného odpoledního pořadu Marcely Antošové. Během jeho návštěvy měli posluchači možnost soutěžit o novou knihu.


6. 5. – AUTOGRAMIÁDA V BRNĚ

Od 17 hodin podepisoval plachý milionář ve druhém poschodí zrekonstruovaného knihkupectví Dobrovský novou knihu. Odtud pak odkráčel na její křest.6. 5. – VEŘEJNÝ KŘEST KNIHYVečer v brněnském Metro Music Restaurantu pokřtila spisovatelka Simona Monyová růžovou knihu milionářských fejetonů. Za kmotru byla zpěvačka Martha Elefteriadu a aktu přihlížely desítky spokojených diváků. Atmosféru skvělého večera si můžete navodit zde.16. 5. – DOBRÉ RÁNO

V pátek Martin Reiner vyprávěl o nové knize v pravidelném televizním bloku Dobré ráno z Moravy a Slezska.


17. 5. – KNIŽNÍ SVĚT

V sobotním magazínu na ČT 2 odhalil M. R. svou tvůrčí metodu. Záznam pořadu sledujte zde.


22. 5. – ROZHOVOR V MAGAZÍNU DNES

Ve čtvrteční příloze MF Dnes byl publikován „bilanční“ rozhovor s M. R. Interview neslo název Milionář s kapkou raubířské krve.


28. 6. – MILIONÁŘŮV PROFIL

Poslední červnovou sobotu odvysílala ČT 24 v pravidelném pořadu Kultura v regionech pětiminutový akční profil M. R. Ještě než ukázku zpracujeme k pohodlnému stažení, nabízíme Vám alespoň příležitost přehrát si pořad z televizního webu. Soustřeďte se prosím na interval 9:46–14:25. Sledujte zde.


7. 7. – HOST DO DOMU

Druhé prázdninové pondělí vystoupil Martin Reiner jako exkluzivní host v pořadu Setkání na ČRo2 – Praha. Tematicky obsáhlý půlhodinový rozhovor, jež byl součástí pravidelného dopoledního bloku Host do domu, si můžete poslechnout zde.


16. 7. – PLACHÝ MILIONÁŘ ČETL NA PROVÁZKU

Ve středu 16. července pokračoval velkolepý festival Měsíc autorského čtení večerním představením Martina Reinera. Ve velkém sále Divadla Husa na provázku bylo plno – a kdo přišel, nelitoval. Autor přečetl sedm plus jeden fejeton ze své poslední knihy Plachý milionář přichází, a to jak z její první, „milionářské“ části nazvané Koníčky bohatých lidí, tak z oddílu starších fejetonů s názvem Týdenní přehled zemětřesení. Publikum se většinou třáslo smíchy, ale nastaly i okamžiky jihnutí – třeba když přišel na pořad hořící náklaďák nebo průsvitné babiččiny ruce. Při závěrečné besedě s diváky se Martin Reiner otevřel natolik, že veřejně obrátil na ruby svoji ledvinku.

Důkazy výše popsaného a vůbec celý báječný večer můžete zhlédnout ze záznamu přímo zde. Příjemnou zábavu!

Foto: Bára Antonová2. 8. – M. R. NA SÁZAVAFESTU

Na tradičním SázavaFestu v Kácově vystoupil v sobotu 2. srpna Martin Reiner spolu s Michalem Vieweghem. Na scéně zvané Balbínka Accoustic Stage četl každý to svoje. Martin předložil publiku chuťovky z Plachého milionáře – v patřičné dramatické úpravě, rozumí se.

Foto převzato z oficiálního webu Sázavafestu2. 9. – AUDIOKNIHA PLACHÝ MILIONÁŘ PŘICHÁZÍ

Začátkem září proběhlo ve studiu DAMU natáčení audioknihy Plachý milionář přichází. Firma Tympanum najala olomouckého režiséra Michala Bureše a herce Národního divadla Igora Bareše, kteří spolu ještě před samotným natáčením pilně cvičili, takže by to na výsledku mělo být znát. Ve hře bylo i několik zdánlivě zvučnějších jmen, ale samotné jméno vám poslech v prvotřídní zážitek nepromění, takže jsme se nakonec všichni jednomyslně shodli na Igorovi: v rozhlasové práci patří v současnosti mezi absolutní špičku! Z toho mála, co jsem slyšel během natáčení, mám výborný pocit a na výsledek se těším.

Igor Bareš v nahrávacím studiu17. 10. – PRAŽSKÝ KŘEST AUDIOKNIHY

V pátek 17.10. proběhl křest audioknihy Plachý milionář přichází v pražské kavárně Platýz, kde přečetl dva texty herec Igor Bareš. Ten totiž celé cédéčko namluvil. Na osmdesát minut záznamu se nakonec vešlo 14 textů a krátký bonus v podobě rozhovoru s autorem. Ukázku z cédéčka si můžete poslechnout zde, nejlepší ale bude, když si cédéčko rovnou koupíte v internetovém knihkupectví Kosmas.cz

Foto Pavel HrabicaŘÍJEN – VÝCHODOSLOVENSKÉ TURNÉ

Východoslovenské turné jsme tentokrát absolvovali dokonce ve třech. České centrum v Košicích pozvalo v rámci Dnů české kultury Michala Viewegha, ten si mne vybral jako svého „předskokana“ a výpravu doplnil ještě Ladislav „Denis“ Verecký, který o té spanilé jízdě psal reportáž pro MF DNES. Četli jsme postupně v knihovnách v Michalovcích, v Rožňavě, v Košicích a ve Starej Ĺubovni. V Košicích bylo narváno, jinde plno. Takže dík patří i všem organizátorům, v čele s ředitelkou Českého centra JUDr. Kateřinou Novotnou. Na diskotéce v Prešově jsme pěli unisono, že „láska je tu s nami“, ale i jinak jsme dávali Slovákům najevo, že je máme rádi. Byl to fajn výlet.

Foto Milan KapustaLISTOPAD – MORAVSKÉ TURNÉ

Takzvané moravské turné jezdíme s Michalem Vieweghem od roku 1996, tedy od vydání románu Účastníci zájezdu. Nejprve jsem několik let Michalovi moderoval, počínaje Románem pro ženy jsme se střídali ve čtení z jeho knih (někdejší účasti v Puškinově památníku tak přece jen nepřišly na zmar!), a poslední tři roky čtu – v roli předskokana – své vlastní texty. Už jsem někde zmiňoval, jak zvláštní je to pocit, začínat s něčím ve dvaačtyřiceti… Na druhou stranu nemohu popřít, že leccos v mé poměrně čerstvé kariéře profesionálního spisovatele nemá tak docela parametry krušných počátků. Nechci být indiskrétní, ale znám dost podstatně populárnějších spisovatelů než jsem já, kteří čtou pro osm lidí tam, kde mám já – díky Vieweghovi – sedmdesát nebo taky dvě stě padesát posluchačů. Jiná věc je, že nakonec platí pro mě stejně jako pro R., H. či K.: Hic Rhodos, hic salta! Letos jsem se tedy pokoušel přeskočit vysoko nastavenou laťku v Olomouci, Zábřehu na Moravě, Ostravě-Porubě, Bohumíně a Opavě. Bohužel to všude dopadlo spíše dobře, takže o tom nemohu moc mluvit; vypadalo by to, že se chci chlubit. Přikládám zcela neutrální fotografii ze začátku čtení v opavském klubu Evžen; je smutnou pravdou, že výtvarně působí všechna čtení podobně, a tudíž dost monotónně…

Foto Milan Freiberg11. 12. – BRNĚNSKÝ KŘEST AUDIOKNIHY