HOME

Lucka, Maceška a já – Autogramiády, křty a čtení

ČRo RADIO WAVE: LIBERATURA S MARTINEM REINEREM

21. dubna 2010 zpovídala redaktorka Karolína Demelová Martina Reinera v hodinovém pořadu o „osvobozené“ literatuře. Kromě obligátních personálií odhalil spisovatel svůj postoj k ceně Magnesia Litera, na niž byl před nedávnem nominován jeho nový román. Řeč přišla i na fenomén „Michal Viewegh“, na vymezování literárního mainstreamu a na hledání „běžného čtenáře“.

Záznam rozhovoru včetně ukázek z románu Lucka, Maceška a já v autorově podání naleznete zde.


LUCKA, MACEŠKA A JÁ NA VELMI KRÁTKÝCH VLNÁCH

Rozhlasovou úpravu románu Martina Reinera Lucka, Maceška a já vysílá v šesti dílech Český rozhlas Olomouc v pořadu Setkání s literaturou. Úspěšnou prózu v podání herce Jiřího Vyorálka si můžete poslechnout každou neděli od 4. dubna do 9. května 2010 vždy ve 20.30 hodin a v repríze ve středu krátce po 19. hodině.


„LUCKA“ NOMINOVÁNA NA CENU MAGNESIA LITERA!

Kniha Martina Reinera Lucka, Maceška a já získala nominaci na Cenu Magnesia Litera v prestižní kategorii Próza. V rámci série literárních večerů nominovaných přečte Martin Reiner ukázky z knihy 31. března v 17.00 v nově otevřené kavárně Nona na Nové scéně Národního divadla v Praze. Slavnostní vyhlášení cen Magnesia Litera proběhne ve Stavovském divadle v neděli 18. dubna od 20.00 hodin a bude přenášeno přímým přenosem České televize na programu ČT 2.

Příležitostný televizní profil MR sledujte zde.

Více o cenách na webu Sdružení Litera.


Jak si Lucka vede Pro všechny, kdo nemají času nazbyt, jsme připravili výběr z recenzí románu Lucka, Maceška a já. Odkazujeme samozřejmě i k plným verzím textů.


Román Martina Reinera bodoval v anketě LN V tradiční anketě Lidových novin o Knihu roku získal román Lucka, Maceška a já pět hlasů, což ho zařadilo na lichotivé 10.–16. místo, po bok nových románů Jáchyma Topola a Ivana Matouška, například.


ČTENÍ V PRVNÍM LISTOPADOVÉM TÝDNU

4.11., 18.20 – Filozofická fakulta MU Brno 5.11., 14.00 – gymnázium Uherské Hradiště 5.11., 19.30 – klub Kaldera, Kosinova 7, Olomouc


26.10. – ONA si nakonec vybrala Martina Reinera (portrét spisovatele v magazínu Ona Dnes)


22.10. – SEVERNÍ ČECHY Jablonec nad Nisou:

Liberec:


20.10., 19.00 – M. R. hostem v pořadu Járy Rudiše Čajovna na ČRo 3 Vltava. Pořad si můžete poslechnout ze záznamu.


12.–16. 10. – MORAVSKÉ TURNÉ (společná čtení s Michalem Vieweghem)


Spisovatelé ve Zlíně / Zlínské publikum

Závěrečná párty v brněnské Bastile. Martin Reiner jako DJ za pultem. Jeho výkon sleduje Tomáš Setnička.


10. 10. 2009 – HAVLÍČKŮV BROD

Autogramiáda spřátelených spisovatelů na havlíčkobrodském výstavišti


8. 10. 2009 – PRAHA

Snímky z pražského křtu. Úryvky z románu přečetl Jiří Hromada.


24. 9. 2009 – AUTOGRAMIÁDA V BRNĚNSKÉM KNIHKUPECTVÍ BARVIČ A NOVOTNÝ

Napřed beseda, potom rozdávání autogramů. Odpoledne bylo slunečné.

Jako první přispěchal pro věnování sám redaktor knihy Miloš Voráč. / Jedna ze čtenářek překvapila neobvyklým požadavkem na text.

Podívejte se na reportáž, kterou na místě natočila Moravská televize.


19. 9. 2009 – KULTURA V REGIONECH NA ČT 24

Svoji románovou novinku představil M. R. coby host pravidelného televizního magazínu. Záznam pořadu sledujte zde (začátek výstupu v 16:20).


17. 9. 2009 – NA VLNÁCH VLTAVY

Rozhlasový rozhovor u příležitosti vydání románu Lucka, Maceška a já vedla s Martinem Reinerem redaktorka ČRo 3 Ivana Myšková. Věrní posluchači jej mohli slyšet v ranním pořadu Mozaika a vy si jej můžete vyposlechnout zde (4:33).


„LUCKA“ POKŘTĚNA!

V pondělí 20. července večer byla na festivalu Měsíc autorského čtení pokřtěna nová kniha Martina Reinera Lucka, Maceška a já. Rychlé špunty vystřelily v průběhu podvojného, česko-německého čtení ve Velkém sále Divadla Husa na provázku. Jako kmotr účinkoval Martinův švábský kolega, spisovatel Olaf Nägele. Martin Reiner svou novou knihu stručně představil, sebeironicky komentoval text na záložce (uvádíme jej níže) a přečetl z románu několik ukázek. Ačkoliv Lucka, Maceška a já vyjde oficiálně až po prázdninách, měli přítomní možnost zakoupit si ji již v předpremiéře za festivalovou cenu.


Obrázky: 1. Zleva Olaf Nägele, Stephan Kruhl (moderátor večera), Martin Reiner a organizátoři festivalu Pavel Řehořík a Petr Minařík; 2. Obálka křtěné knihy (ReDesign, Sylvie Kořánková); 3. Martin Reiner usedl a začíná.

A tady je slíbený text ze záložky knihy, jehož autorem je redaktor Miloš Voráč:

Po své prozaické prvotině Lázně se Martin Reiner po letech autorsky znovu vrací k próze. Kdyby se do knih vkládaly také jejich příběhy líčící cestu, jakou dílo prošlo od početí až k finále, v případě prózy Lucka, Maceška a já by to bylo čtení velmi objemné, vzrušující a dramatické: první a poslední verze jsou totiž od sebe vzdáleny o jeden vesmír. Kniha si hledala svou podobu několik let. Co však zaujme nejspíš jen literárního historika, nemusí vůbec zajímat čtenáře. Toho zajímá výsledek. A jaký je? Je to příběh o jemných a křehkých věcech: o otcovském vztahu dospělého mladíka k cizí holčičce, o jeho letitém hledání sexuální identity, o téměř detektivním pátrání po slavném exilovém básníkovi a jeho minulosti. Také o poezii, o bolestných prozřeních, odcizeních, ztrátách i o smrti. Tato kniha vskutku dozrála. Především v tom, jak umně se prolínají a násobí osudy postav jakoby z různých světů, když každá z nich by vydala na samostatnou novelu. Také v tom, jaká síla a působivost tryská z autorova básnivého jazyka. Myslím, že v tomto případě platí, že kniha Lucka, Maceška a já svou kvalitou přesáhla svého autora.