HOME

Návrat ke strojům

Nejrůznější výjezdy a čtení jsem zredukoval v září a říjnu na minimum. Většinu léta jsem byl někde v trapu a teď je třeba dotáhnout rekonstrukci nového spisovatelského tuscula na Körnerově, kde budu mít poprvé v životě k dispozici polohovací hydraulický stůl, u kterého budu moci psát vstoje, jako Philip Roth, Saroyan nebo Heminghway… no… tak uvidíme, jaké výsledky to přinese. Prozatím sháním obkladače na koupelnu, který bude ochoten přijít dřív než v listopadu.


Kromě toho v těchto dnech završuji tříměsíční dosti intenzivní práci na nové básnické sbírce; vlastně jsem se pokusil udělat knihu z básní napsaných v uplynulých čtyřech letech. Kniha by měla být na trh uvedena v sobotu 23. 10. na havlíčkobrodském veletrhu, kde budu během dne také číst z pohádkové knížky o třech tatíncích a mamince a prodávat své knihy na stánku PEN klubu na podporu perzekuovaných spisovatelů ve světě. Sbírka se bude nejspíš jmenovat Hubená stehna Twiggy a už to tak vypadá, že ve čtyřech oddílech přinese nějakých 70–75 básnických textů. Výtvarný pendant k textům budou tvořit „temné“ fotografie zlínského Dušana Tománka.


Ve čtvrtek 30. 9. od 16.45 hodin budu mít přednášku na Palackého univerzitě v Olomouci. Oficiálně to bude o tom, jak se u nás vydávají knihy; hodlám ovšem „přednášet“ metodou „plky drby“, jak je již mým letitým zvykem.


V říjnu se uchýlím skoro na tři týdny do Berlína, abych se po pauze, během které jsem dělal na nové sbírce, znovu zakousl do románu o Blatném. Po návratu mě čeká již zmíněný veletrh v Havlíčkově Brodě a pak hned 26. 10. večer brněnská repríza Rudišova a Malijevského pořadu EKG „O lásce a Brně“ na půdě Hanáckého divadla. Jsem opravdu zvědav, jestli si pánové troufnou na fórky o Brně, které slavily takový úspěch při pražské premiéře…


A abych nezapomněl… Pan Thomas Kirschner s malým televizním štábem z německé ARD hledali „duši Brna“ a měli pocit, že bych jim v tom mohl nějak pomoci. K užitku jsem jim asi moc nebyl, ale aspoň jsem prodal své dovolenkové opálení. Výsledek můžete zhlédnout na ARD, 9. října v 16.00 hodin.