HOME

Fotovýstava: Igor Malijevský

Igor Malijevský, básník a umělecký fotograf. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách řady soukromých sběratelů i prestižních mezinárodních muzeí. V USA je reprezentován galerií PDNB Dallas a Henry Gregg Gallery New York. V Čechách fotí, ale nevystavuje.

www.malijevsky.com

Znamení Paříže

V šest hodin večer prochází Montmartským hřbitovem zřízenec se zvonem v ruce a jako krysař za sebou hromadí průvod posledních živých, aby je vyvedl ze hřbitova.

Každý máme určité drobné rituály, kterými udržujeme svou lidskou důstojnost, v krajním případě alespoň ve svých vlastních očích. Takovéhoto rituálu jsem se stal pravděpodobně svědkem ve stanici Barbés Rochechoart. Na protější nástupiště vešel muž v poměrně čistém obleku, teprve podle lepenkových kartonů, které si nesl s sebou, ho bylo možné odhadnout jako bezdomovce. Chvíli bez zájmu postával na jednom místě, potom se znenadání otočil zády ke kolejím, předklonil se a na několik vteřin vyšpulil směrem k protějšímu nástupišti plnému lidí svou bachratou, mírně opruzenou prdel. Potom se upravil a beze spěchu důstojně odešel.

Do ulice Barbes vstupujeme od shora, kde najdeme na každé straně ulice jedno holičství. Až k boulevardu pod kopcem následují po obou stranách samé prodejny paruk.

V Ivry nad Seinou jsem potkal podivnou postavu. Zřejmě se jednalo o zmenšeninu Leonida Brežněva v poměru 1:2. Na sobě ovšem měla Brežněvův oblek v původní velikosti včetně několika vyznamenání a dlouhé vlající kravaty.

Pod chrámem Notre Dame jsem se stal svědkem zvláštního obřadu. Africká pipi-dame uzavřela ve svém království většinu kabinek a pisoárů, až se před jejím úřadem shromáždila dostatečně početná skupina mužů a žen. Potom začala tančit, bušit do zbylých kabinek a ve stále rychlejším tempu vykřikovat: pipi rapid! Pipi-rapid! PIPIRAPID! PIPIRAPID! Zúčastnění se postupně dostávali do transu, a když se nakonec všichni v kabinkách vystřídali, zahrnuli šamanku vděčností a zlatem.

Obyvatelé činžovního domu v ulici Pernety narazili ve sklepě na metro. Od té doby jezdí pro brambory do centra.

V Paříži jsem objevil tři Stalingrady, ale pravděpodobně jich tu bude více. Stalingradům se v Paříži daří.

Deníkové zápisky i fotografie vznikly v srpnu 2010 s podporou Českého centra Paříž, vína z oblasti Saint Émilion a Evy z Opavy.

©Igor Malijevský 2010

Fotovýstava_Malijevský

Louvre Květina Nábřeží Seiny Procházka Výkřik Volání Fotokopie Půlnoc Světlo Ráno Hypatia Trojice Deštník Ona On Dítě Dívka Dospělý Stařec Spočinutí Dům Pavučina Odcházení Králíček Palác
katalog ... Archiv fotovýstav