HOME

Jiří Hroník - Živly Islandu

Jiří Hroník, narozen v Praze 1974, je pro českou veřejnost zatím neznámým autorem. Dlouhá léta žil a tvořil na Islandu. Na tento výjimečný ostrov odešel jako student, který se chtěl naučit starobylému a obtížnému jazyku. Poté, co jazyk zvládnul, si vyzkoušel život rybáře v odlehlé osadě.

Drsná zkušenost s krajinou a oceánem se odrážejí i v přístupu, s jakým zachycuje islandskou krajinu. Není to pouhé focení „atrakcí“ magického ostrova, jak je známe z turistických lákadel, ale mnohem více skutečné proniknutí do charakteru živlů, které ostrov utvářejí. Kromě krajin se Jiří věnuje také portrétu a konceptuální fotografii. V Reykjaviku si založil portrétní studio a začal spolupracovat s Gabríelou Fridriksdóttir, která je výjimečnou umělkyní nejen v rámci Islandu. Práce s Gabríelou jej výrazně ovlivnila. Posunula jeho zájem směrem od „pouhého“ zachycení obrazu k obsahu a propojenosti jednotlivých motivů i fotografií. Zatím nejvýraznějším dílem Gabríely na kterém se Jiří výrazně podílel jako fotograf bylo Crepusculum (Schirn Kunsthalle Frankfurt sept.2011-jan.2012 ).

V současnosti Jiří pracuje a žije v Čechách, ale na Island se stále a nejen pracovně vrací. Touto i následující výstavou v Galerii Fotograf, 19.12. 2012–18.1.2013, se představuje i české veřejnosti.

Fotovýstava_Hroník

katalog ... Archiv fotovýstav