HOME

Jaromír Krátký - Mobil art

Fotografie autor pořídil mobilním telefonem Nokia 6303i, ten má dle parametrů rozlišení 3,2 MPx, které by mělo stačit pro ostré a detailní fotografie i ve větším formátu. Majoritní podíl témat pochází z prostředí města Olomouce, z míst, kolem kterých mnohý divák může dennodenně procházet, aniž by jim věnoval bližší pozornost. V detailech ale tyto místa získávají nový rozměr, ať už hravý, humorný, odpuzující nebo vypovídající něco málo o naší společnosti.

Tento projekt je autorovým uvědoměním si, že na focení není tedy nutné vlastnit přístroj za desítky tisíc korun, ale lze použít dnes už skoro nezbytný mobilní telefon. Tento dlouhodobý projekt mapující české ulice a jejich vizuálno utvořené náhodně odhozenými předměty či kompozicemi se dělí na několik kategorií: od romantické čisté lásky až po drsnou realitu života v sérii Švanknatura – volně inspirovanou právě Janem Švankmajerem, ve kterém autor částečně nalézá inspiraci pro svou volnou tvorbu.

Tomáš Kravčík, kurátor Galerie U Mloka


Jaromír Krátký působí jako nezávislý fotograf od roku 2002, kdy opustil dráhu dýdžeje a začal fotit reportáže pro internetový server. V současné době spolupracuje s internetovými magazíny i tištěnými médii. Fotografie zásadně neupravuje v počítači a snaží se fotit pokud možno přímo do výstupního formátu.


Fotovýstava_Krátký